Czy opłaca się dziś zakup używanych maszyn rolniczych?

Rolnictwo jest podstawą naszej gospodarki, dlatego tak ważny i istotny jest stały rozwój poszczególnych gospodarstw rolniczych. Doskonale pokazuje to sytuacja rolnictwa po pandemii – ponieważ wygląda na to, że ten sektor gospodarki przeszedł przez koronakryzys wyjątkowo łagodnie. Pandemia nie zahamowała sprzedaży w rolnictwie, ponieważ cykl rolniczy nie uległ żadnej zmianie. Dlatego też rolnicy zarówno z małych, średnich, jak i dużych gospodarstw nastawieni są na rozwój swoich biznesów, co doskonale pokazuje wzrost zainteresowania używanymi maszynami rolniczymi. Dlaczego rolnicy chcą kupować używane maszyny rolnicze i czy jest to dla nich opłacalne?

Używane maszyny rolnicze, czyli oszczędność czasu oraz pieniędzy

Branża rolnicza nie dała zatrzymać się pandemii – krowy musiały być dojone, ziarno siane, zaś plony trzeba było zebrać. Natura nie zwolniła, dlatego rolnicy nie odczuli żadnych przestojów w swojej branży. Warto jednak podkreślić, że wyraźnej zmianie uległy terminy dostaw maszyn rolniczych. Zastój ten spowodowany jest pandemicznym trybem działania fabryk, ponieważ przedsiębiorstwa te muszą zmagać się z ograniczeniami kadrowymi i osobowymi. To zaś generuje opóźnienia w produkcji, które odczuwalne są właśnie przez rolników czekających na nowe maszyny. Niektórzy z nich muszą oczekiwać nawet dwa, czy trzy razy dłużej, niż w przypadku normalnego funkcjonowania fabryk. Takie opóźnienia w rolnictwie mogą mieć daleko idące skutki, szczególnie jeśli dane gospodarstwo charakteryzuje się szybkim rozwojem. Sytuacja ta spowodowała u rolników dualne podejście do problemu – jedni z nich z dużym wyprzedzeniem zamawiają nowe maszyny, zaś drudzy stawiają na używane maszyny rolnicze.

Dlaczego warto zainwestować w używane maszyny rolnicze?

Sytuacja na rynku maszyn rolniczych jest obecnie dość skomplikowana, ponieważ na nowe maszyny trzeba długo oczekiwać. W rolnictwie czas odgrywa kluczową rolę, dlatego wielu rolników decyduje się na zakup używanych maszyn rolniczych. Spowodowane jest to dwoma najważniejszymi aspektami. Po pierwsze używany sprzęt rolniczy dostępny jest od ręki, dlatego w tym wariancie odpada czas oczekiwania na wyprodukowanie urządzenia, co w rolnictwie jest bardzo istotne. Po drugie, używane maszyny sprzedawane są w atrakcyjnych cenach, dzięki czemu rolnicy mogą przeznaczyć resztę funduszy na inne udoskonalenia swojego gospodarstwa lub na jego codzienne potrzeby. To właśnie głównie przez te dwa powodu, rok 2020 pokazał gwałtowny wzrost rynkiem wtórnym maszyn rolniczych. Dalsze zastoje w fabrykach pozwalają z dużą dozą prawdopodobieństwa przypuszczać, że używane maszyny rolnicze w 2021 roku będą jeszcze bardziej popularne i pożądane. Warto podkreślić, że na internetowych serwisach aukcyjnych możliwy jest zakup wszelakich urządzeń i pojazdów rolniczych – począwszy od kultywatorów a na kombajnach i traktorach skończywszy.

Który portal aukcyjny używanych maszyn rolniczych jest najlepszy?

Na szczególne zainteresowanie rolników zasługuje wersja popularnego portalu Otomoto, na którym można kupić i sprzedać urządzenia i pojazdy z rolnictwa, logistyki, czy przemysłu. Co więcej, warto wyraźnie podkreślić, że stale wzrastająca ilość wystawianych na sprzedaż maszyn i urządzeń rolniczych pokazuje, że zainteresowanie portalem Otomoto Profi stale rośnie. Rolnicy wolą kupować dobre pod względem technicznym używane maszyny rolnicze, niż czekać miesiącami na fabrycznie nowe sztuki.

.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *