Czy każdy będzie miał swoją elektrownię?

Świadomość energetyczna Polaków systematycznie rośnie – porównaniu do drugiej połowy 2020 roku nastąpił wzrost liczby zmian sprzedawcy energii. W grupie klientów indywidualnych zmiany w czerwcu br. dokonało 1 858 odbiorców (w 2020 r. – 1 297). Powstaje jednak pytanie kiedy Polacy zdecydują się na samodzielne wytwarzanie energii elektrycznej?

Dziś wciąż jesteśmy we wczesnej fazie uświadamiania sobie, jaki przełom w energetyce przyniesie szybka ekspansja energetyki słonecznej w Polsce i na świecie. Istnieje jednak duże prawdopodobieństwo, że w ciągu najbliższej dekady wszyscy bez wyjątku staniemy się aktywnymi producentami energii elektrycznej, a nasze inteligentne gospodarstwa domowe, podłączone do globalnej sieci energetycznej, staną się pełnoprawnymi graczami na krajowych giełdach energii.

W niedalekiej przyszłości zamieszkamy w domach, w których cały sprzęt elektryczny będzie podłączony do jednego zintegrowanego systemu, a sztuczna inteligencja na bieżąco dostosuje go do naszych zmieniających się potrzeb.

Istotny wpływ na przyspieszenie powstawania samowystarczalnych domów ma wsparcie administracji państwowej Wdrażanie rządowych programów wsparcia może wspomóc realizację planu inwestycji w domowy system energetyczny, który w przyszłości stanie się źródłem naszego dochodu.

Nowe podejście władzy

Liczba osób zainteresowanych posiadaniem instalacji fotowoltaicznych wciąż rośnie, zwłaszcza w obliczu niekorzystnych zmian planowanych przez ustawodawcę w 2022 roku. W 2019 roku Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej wprowadził w życie program Mój Prąd, który umożliwia dofinansowanie mikroinstalacji fotowoltaicznych o mocy od 2 do 10 kW. Planowana na 2022 rok trzecia edycja programu pozwala na uzyskanie dofinansowania do kwoty 3000 zł., jednak dwóch poprzednich, wnioskodawca mógł otrzymać nawet do 5 tys. Specjaliści z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej wyjaśniają , że maksymalny poziom dofinansowania wynika z niższych cen mikroinstalacji na polskim rynku, co jest związane ze spadkiem światowych cen paneli fotowoltaicznych.

W 2022 roku dotacje na zakup paneli fotowoltaicznych będą dalej funkcjonować i będą powiązane z elementami motywującymi prosumenta do samodzielnego konsumowania energii na potrzeby inteligentnych systemów zarządzania, czy ładowania pojazdów ale również do jej magazynowania. Pierwsze efekty programu Mój Prąd 4.0 poznamy już w połowie przyszłego roku.

Inteligentne domy i miasta

Elektrownie słoneczne zintegrowane z fasadami budynków coraz częściej stają się integralną częścią nowych, zrównoważonych budynków w światowych metropoliach. Synergia energii słonecznej wytwarzanej przez na mniejszą skalę i sztucznej inteligencji przyniesie również zmiany na poziomie inteligentnych miast, zmieniając podejście do transportu publicznego, architektury oraz rozrywki.

cluepr.pl, oprac.red.AS

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *