Czasowe zezwolenie dla zapraw neonikotynoidowych w buraku cukrowym

Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Jan Krzysztof Ardanowski, podpisał zezwolenie na wprowadzenie do obrotu dwóch zapraw, które w swoim składzie zawierają substancje czynne z grupy neonikotynoidów: Cruiser SB 600 FS i Montur Forte 230 FS, w celu zwalczania szarka komośnika oraz rolnic. Zezwolenie, które ma obowiązywać w okresie od 8 stycznia do 6 maja 2020 r., czyli 120 dni, wydano na wniosek Krajowego Związku Plantatorów Buraka Cukrowego.

Nakazuje ono stosowanie obydwu środków wyłącznie przy użyciu profesjonalnego sprzętu do zaprawiania, zgodnie z systemem ESTA. Zaprawę Cruiser SB 600 FS w dawce maks. 25 ml/jednostkę siewną razem z zaprawą Force 20 CS (30 ml/jednostkę siewną). Natomiast Montur Forte 230 FS w dawce 100 ml/jednostkę siewną.
W Polsce certyfikat umożliwiający zaprawianie buraka cukrowego w systemie ESTA posiada Poznańska Hodowla Roślin oraz Kutnowska Hodowla Buraka Cukrowego, ale w praktyce tylko ta druga się tym zajmuje.
Zezwolenie umożliwia wprowadzenie do obrotu i zastosowanie 7,2 tys. l zaprawy Montur Forte 230 FS oraz 1,8 tys. l zaprawy Cruiser SB 600 FS. Zaprawione nasiona będzie można wysiać na areale 120 tys. ha. Dla każdej z zapraw przeznaczono po 60 tys. ha.
Po 6 maja niewykorzystane, a zaprawione wspomnianymi preparatami nasiona buraka cukrowego, jak i same preparaty będą musiały być „wyprowadzone z terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub unieszkodliwione z wykorzystaniem rozwiązań technicznych zapewniających biologiczną degradację substancji czynnych środków ochrony roślin lub w inny sposób, zgodny z przepisami o odpadach”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *