Cynkomet uruchomił Centrum Badawczo-Rozwojowe Technologii Rolniczych

Produkcja prototypów i innowacyjnych maszyn rolniczych, badania zastosowanych technologii oraz analiza badań i pomiarów – tym wszystkim zajmie się nowoczesne Centrum B+R Cynkometu. Dzięki inwestycji pracę znajdzie docelowo nawet kilkadziesiąt osób.

Uruchomiony na początku września obiekt powstał w ramach unijnego Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój 2014-2020. W skład Centrum o ogólnej powierzchni 7700 m.kw. wchodzi hala, złożona z pięciu naw, połączonych w jeden ciąg technologiczny, biuro konstrukcyjno-projektowe i zaplecze socjalne.
– Centrum jest przystosowane do wytwarzania prototypów oraz serii próbnych innowacyjnych maszyn rolniczych, począwszy od ich zaprojektowania, poprzez cięcie, spawanie, obróbkę skrawaniem, malowanie, aż po montaż gotowych maszyn – mówi Mariusz Dąbrowski, prezes Cynkometu. – Przy stanowiskach badawczo-pomiarowych będą prowadzone badania skuteczności stosowanych rozwiązań, np. sprawności hamulców, obciążeń próbnych, czy też stabilności maszyn na pochyłościach i wiele innych. To wpłynie na wzrost jakości i efektywności naszych maszyn i poprawę ich konkurencyjność na rynku.
Unikatowe technologie i współpraca z rolnikami
W obiekcie będą powstawały maszyny z innowacyjnymi rozwiązaniami jeszcze niestosowanymi na rynku, dlatego zarząd spółki nie zdradza wszystkich planów dotyczących nowych produktów.
– Prace projektowe są zaawansowane, przed nami jeszcze testy, a ponieważ planujemy opatentowanie wielu z projektowanych rozwiązań, dlatego z publikowaniem szczegółów musimy jeszcze poczekać – tłumaczy Mariusz Dąbrowski. – Możemy zdradzić, że w Centrum powstaną trzy innowacyjne maszyny, które z pewnością znajdą swoich odbiorców w Polsce i w innych krajach Europy, a może nawet świata.
Podczas wrześniowych targów Agro-Show w Bednarach zostaną zaprezentowane dwie prototypowe maszyny, które zostały opracowane i wykonane przy wykorzystaniu całej infrastruktury Centrum. To dwie ocynkowane przyczepy – tandemowa, burtowa z wywrotem trójstronnym T-617/5 oraz trzyosiowa przyczepa do bel T-608/3 o ładowności 14 ton.
By nowe maszyny były jak najbardziej dostosowane do potrzeb klienta, Cynkomet chce skorzystać z wiedzy i doświadczenia rolników, proponując im udział w procesie testowania nowych maszyn.
– Ich twórcze pomysły i rozwiązania zastosowane w naszych maszynach, nieraz już okazały się pomocne. Dlatego teraz chcemy zaproponować im bardziej zaawansowaną współpracę i nagradzanie autorów najlepszych pomysłów – dodaje prezes Cynkometu.
Poza nowymi projektami, w Centrum będą realizowane prace nad modernizacją dotychczasowych maszyn.
Zaawansowany park maszynowy i pomieszczenia socjalne  
CBR wyposażone jest w najnowocześniejszy park obrabiarek CNC, w tym centra obróbcze, lasery do blach i profili, które pozwalają uzyskać optymalną jakość wykonania produkowanych urządzeń. Ze względu na ich dużą masę, transport w obiekcie odbywać się będzie za pomocą suwnic i żurawi z wciągnikami. Hala wyposażona jest również w zamknięty ciąg technologiczny nakładania powłok lakierniczych, który pozwoli na testowanie różnych powłok malarskich. Sam budynek Centrum został zaprojektowany według najnowocześniejszych trendów i rozwiązań w budownictwie. Do dyspozycji pracowników oddano wykończone w wysokim standardzie zaplecze socjalne, w tym dwie szatnie: tzw. czystą i brudną oraz dużą umywalnię z prysznicami. Ale największe wrażenie robi klimatyzowana jadalnia z wielką szklaną witryną obejmującą całą ścianę, w której pracownicy będą spożywali posiłki i odpoczywali w czasie przerw w pracy. Również w hali produkcyjnej znajdują się łazienki i toalety, a cały budynek jest przystosowany dla osób niepełnosprawnych.
Nowy etap rozwoju i rekordowe wyniki
Dla producenta maszyn rolniczych taka inwestycja to przełom i szansa na rozwój poprzez wzrost innowacyjności i jakości jego produktów.
– To z kolei przełoży się na wzrost przychodów spółki, które już w tym roku przekroczą 80 mln zł i będzie to najlepszy wynik w historii spółki – dodaje Mariusz Dąbrowski. – Już w przeciągu ostatnich pięciu lat nasze przychody podwoiły się, co jest zasługą całego zespołu. Determinacja załogi spowodowała, że w przeciągu niecałych czterech lat odbudowaliśmy markę Cynkomet w branży maszyn rolniczych i umocniliśmy swoją pozycje w zakresie usług cynkowania, za co chcę wszystkim pracownikom serdecznie podziękować.
W związku z prowadzoną inwestycją spółka zatrudnia pracowników do prac nad nowymi maszynami.
Wszystkie prace budowlane, zakup aparatury badawczej oraz sprzętu niezbędnego do prowadzenia prac badawczo – rozwojowych kosztowało spółkę ok. 27mln zł, z czego ok. 10,6 mln zł to wsparcie w postaci dotacji unijnej z Ministerstwa Rozwoju.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *