Co nowego w Bayer w 2017? Kolejne, innowacyjne rozwiązania w ochronie roślin

Bayer rozpoczyna kolejny rok wspierania polskiego rolnictwa i sadownictwa nowymi, innowacyjnymi produktami oraz trzecią odsłoną akcji społecznej Grunt To Bezpieczeństwo.

Nieskończenie skuteczna ochrona zbóż – Fusaro® Xpro

W 2017 roku Bayer wprowadza nowy koncept fungicydowy do ochrony zbóż ozimych Fusaro® Xpro. Bazuje on na dwóch najnowszych fungicydach z grupy karboksyamidów i strobiluryn. Środek polecany jest w szczególności w uproszczonych systemach uprawy, gdzie spodziewane jest wysokie zagrożenie fuzariozami i chorobami podstawy źdźbła.  Fusaro® Xpro, stosowany w pełnych dawkach, chroni uprawy przez cały okres wegetacji przed wszystkimi groźnymi chorobami. Jest doskonałym wyborem w zwalczaniu brunatnej plamistości liści.  W pierwszym zabiegu T1 za ochronę podstawy źdźbła i liści odpowiada Delaro® 325 EC  w dawce 1,0 l/ha. Ten nowy fungicyd strobilurynowy składa się ze 175g protiokonazolu i 150g trifloksystroniny.  Do drugiego zabiegu stosuje się kolejną  nowość Variano® Xpro 190 EC w dawce 1,5 l/ha. Jest to najnowsze połączenie karboksamidu i strobiluryny, zawiera trzy substancje czynne: biksafen 40 g/l, protiokonazol 100g/l i fluoksastrobinę 50 g/l co czyni go niezwykle skutecznym w zwalczaniu szerokiego spektrum chorób liści i kłosa. Fusaro® Xpro charakteryzuje się wysoką elastycznością dawkowania, dlatego jest niezwykle przydatny przy tworzeniu programów trzyzabiegowych. Bayer w programie trzyzabiegowym poleca do pierwszego zabiegu w terminie strzelania w źdźbło Input 460 EC w dawce 0,75 l/ha, następnie do ochrony liścia podflagowego i flagowego Delaro w dawce 0,8 l/ha i w trzecim zabiegu chroniącym kłos i liście Variano Xpro w dawce 1,2 l/ha. Ten nowy koncept zwalcza bardzo szerokie spektrum chorób. W połączeniu z efektywnym wsparciem procesów fizjologicznych na każdym etapie, przyczynia się do osiągania wysokich jakościowo plonów.

Ziemniak w pełni chroniony dzięki Monceren® Pro 258 FS
 
Kolejna nowością w sezonie 2017 jest specjalistyczna zaprawa grzybobójcza o działaniu kontaktowym i układowym (systemicznym), która ochroni ziemniaki przed parchem srebrzystym i  rizoktoniozą, a także ogranicza grzyby z rodzaju Fusarium i Phoma.  Monceren®Pro 258 FS działa kompleksowo dzięki połączniu dwóch substancji pencykuronu i priotikonazolu  w formę płynnego koncentratu FS. Zaprawa polecana jest do mokrego zaprawiania bulw sadzeniaków ziemniaka przed lub w trakcie sadzenia, ze szczególnym wskazaniem na ograniczanie porażenia bulw parchem srebrzystym, który zaczyna się rozwijać w glebie, po wysadzeniu zainfekowanych sadzeniaków. Oprysk sadzeniaków, na krótko przed lub w trakcie sadzenia, pozwala na pełną ochronę przyszłych plonów. Środek ten, to ponad 90% skuteczność w zwalczaniu  rizoktoniozy ziemniaka, dzięki niszczeniu przetrwalników (skleroty) i grzybni.  Dodatkowo wykazuje działanie hamujące rozwój grzybów z rodzaju Fusarium i Phoma , odpowiedzialnych za choroby przechowalnicze ziemniaka.
Należy podkreślić, że zaprawianie sadzeniaków na „mokro” stało się podstawowym zabiegiem profesjonalnej i intensywnej produkcji. Jednak bezpieczeństwo i prawidłowa technika tego zabiegu  jest  możliwa wyłącznie wówczas, gdy plantatorzy stosują  profesjonalne zaprawiarki  i urządzenia do tego celu przeznaczone. Bayer od wielu lat oferuje szeroką pomoc w tym zakresie, umożliwiając korzystanie z takich urządzeń.

Uprawy ogrodnicze zabezpieczone – Serenade® ASO i Emulpar’® 940 EC 

1. Serenade® ASO
 
Firma Bayer uzyskała nowe zezwolenie (MRiRW nr R-535/2016) rozszerzające zakres stosowania  produktu biologicznego Serenade ASO. 
Serenade® ASO, to mikrobiologiczny grzybobójczy i bakteriobójczy środek o działaniu kontaktowym. Występuje w postaci stężonej zawiesiny do rozcieńczania wodą (SC). Zawiera  szczep QST 713 bakterii Bacillus subtilis. Obecnie, dzięki Serenade® ASO mogą być chronione różne uprawy ogrodnicze, m.in. drzewa owocowe, rośliny jagodowe oraz warzywa. Bacillus subtilis QST 713 jest bakterią występującą naturalnie w przyrodzie, wykazującą działanie grzybobójcze oraz fungistatyczne i bakteriostatyczne. W wyniku kontaktu z patogenem na powierzchni roślin, wytwarza substancje, które zakłócają funkcjonowanie błon komórkowych patogenów. Bacillus subtilis QST 713 konkuruje także z patogenami o przestrzeń życiową i składniki odżywcze oraz indukuje systemiczną odporność rośliny. Serenade® ASO jest więc bardzo skutecznym środkiem w zwalczaniu, m.in. szarej pleśni,  alternariozy, mączniaka prawdziwego, brunatnej zgnilizny drzew pestkowych, zgnilizny twardzikowej, fuzariozy, ryzoktoniozy oraz chorób bakteryjnych na różnych gatunkach upraw ogrodniczych.
Stosowanie  Serenade® ASO spełnia także wymogi rolnictwa ekologicznego, jest środkiem bezpiecznym dla konsumenta i środowiska.

2. Emulpar’® 940 EC
Emulpar’® 940 EC, to środek pochodzenia naturalnego na bazie oleju rydzowego z lnianki (Camelina sativa) oraz emulgatorów do mechanicznego zwalczania szkodników. Działa, m.in. na mszyce, przędziorki, miodówki, mączliki. Spektrum zastosowania produktu jest bardzo szerokie: wszystkie gatunki owoców, warzyw i roślin ozdobnych. Nie powoduje fitotoksyczności na roślinach, może być stosowany wczesną wiosną lub po kwitnieniu pojedynczo lub z innymi produktami. Zaletą jest także brak  okresu karencji i pozostałości w plonach. Produkt Emulpar’® 940 EC, zgodnie z interpretacją Ministerstwa Rolnictwa, nie jest formalnie środkiem ochrony roślin lecz produktem o działaniu mechanicznym.

Grunt To Bezpieczeństwo

„Bioróżnorodność: woda źródłem wszelkiego życia” – trzecia odsłona kampanii społecznej
 
Jak w każdej edycji w kampanii „Grunt to Bezpieczeństwo” firma Bayer zwraca uwagę na ochronę bioróżnorodności, tym razem koncentrując się na ochronie czystości wód w gospodarstwie. Bezpieczne użytkowanie środków ochrony roślin chroni życie biologiczne w wodach powierzchniowych, a tym samym pozwala na samooczyszczanie się wód przez biodegradację niewielkich stężeń substancji chemicznych.  Ma to znaczenie dla czystości wód gruntowych, dla ptaków czy owadów pożytecznych, korzystających z dostępu do wody Istotne jest również  dla naturalnych wrogów owadów uciążliwych dla człowieka, np. muchówek.  Czystość wód ma również wymiar polityczny i ekonomiczny. Zaniechania w kwestii ochrony wód mogą skutkować restrykcjami w stosowaniu poszczególnych substancji czynnych.
 
easyFlow®  – system zamkniętego transferu

Rok 2017, jest kolejnym, w którym Bayer promuje bezpieczne sposoby użytkowania środków chemicznych w gospodarstwie, m.in. poprzez wprowadzanie rozwiązań technicznych. Nowość to system zamkniętego transferu – easyFlow®, umożliwiający odmierzenie i przelanie środka ochrony roślin do opryskiwacza bez kontaktu ze środowiskiem zewnętrznym.

O firmie Bayer

Bayer: Science For A Better Life

Bayer to międzynarodowa firma działająca w obszarach Life Science: ochrony zdrowia oraz rolnictwa. Produkty i usługi Bayer mają na celu przynoszenie ludziom korzyści i ulepszanie jakości ich życia. Bayer tworzy wartość poprzez innowacje, wzrost i zapewnianie wysokich zysków. Będąc firmą odpowiedzialną społecznie, Bayer przestrzega zasad zrównoważonego rozwoju. W roku podatkowym 2015, grupa Bayer zatrudniała 117 000 pracowników, a wysokość sprzedaży wyniosła 46,3 mld €. Wydatki inwestycyjne wyniosły 2,6 mld €, a wydatki na badania i rozwój 4,3 mld €. Powyższe dane obejmują wyniki dywizji wysokospecjalistycznych materiałów, która weszła na giełdę 6 października 2015 jako nowa firma Covestro.
Więcej informacji dostępnych jest na stronie www.bayer.com.pl
Odwiedź nas na Facebooku: http://www.facebook.com/Bayer, na Twitterze: https://twitter.com/Bayer, na YouTube: http://www.youtube.com/user/BayerPolska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *