CLAAS XERION TS 5000 – ciągnik do zadań specjalnych

Nie ma jednego uniwersalnego ciągnika, który potrafi poradzić sobie w każdych warunkach pracy. CLAAS XERION, czyli gąsienicowy, to maszyna w kilku wersjach: z obracaną kabiną do pracy na silosie czy w lesie, z przestrzenią do zabudowania na ciągniku do rozlewu gnojowicy oraz od niedawna z technologią czterech gąsienic TS (Trac System), dzięki którym głęboka uprawa polowa, mozaikowatość gleb oraz pagórkowatość terenu nie stanowią kłopotu.

CLAAS, tworząc model XERION TS, dołączył do producentów ciągników o bardzo wysokich mocach z napędem gąsienicowym. Przyda on się tym, których uprawy wymagają szczególnego podejścia. Do prac polowych wymagających dużej siły uciągu oraz trakcji zastosowany został specjalny system gąsienicowy, radzący sobie z uprawą głęboką, a także odznaczający się zdecydowanie mniejszym poślizgiem oraz większą wydajnością pracy (ha/h), co w efekcie wpływa na niższe zużycie paliwa. Na przełomie lata i jesieni ciągnik XERION 5000 TS został przetestowany przez kilkunastu przedsiębiorców rolnych w Polsce. Okazało się, że świetnie się sprawdził w różnych warunkach.

Jedną z najważniejszych jego cech jest możliwość pracy na niskich obrotach silnika (maksymalny moment obrotowy XERION 5000 to 1300 obr./min – 2600 Nm). Oszczędności zapewniają również niskie obroty na postoju – 730 obr./min. Ponadto w maszynie zastosowano inteligentne sterowanie przekładnią, które nie wymaga ingerencji operatora. Ten element zdecydowanie zwiększa komfort pracy, a tym samym nie utrudnia koncentracji podczas kilkunastogodzinnej pracy operatora. Dodatkowy komfort zapewniają także niski poziom hałasu w kabinie, która jest standardowo wyciszona, oraz niskie obroty silnika. Kabina jest zresztą amortyzowana w dwóch punktach i osadzona na środku ciągnika, co ogranicza przenoszenie drgań z narzędzia towarzyszącego na maszynę i gwarantuje bardzo dobrą widoczność.

Pełna rama z dwoma skrętnymi osiami zwiększa wytrzymałość na bardzo duże obciążenia podczas pracy w głębokiej uprawie, system kierowania z kolei zapewnia optymalny promień skrętu ciągnika bez „łamania pojazdu”. W porównaniu z ciągnikiem łamanym tył maszyny nie zachodzi przy skręcie, co może być kłopotliwe np. na zakrętach czy przy odbiorze ziarna od kombajnu. Na specjalną uwagę zasługują także systemy kierowania osiami, w tym system dynamicznego kierowania, pozwalające na mniejszą liczbę obrotów kierownicą w celu uzyskania pozycji maksymalnego skrętu. Pełne sterowanie ciągnika odbywa się w standardzie za pomocą tylko dwóch przycisków dzięki intuicyjnemu zarządzaniu sekwencjami. Jeśli zaś zajdzie potrzeba przezbrojenia ciągnika XERION TS, możemy także zamienić gąsienice na koła. Z technicznego punktu widzenia można to przeprowadzić bardzo prosto i szybko. Po zabezpieczeniu wózka jezdnego w dwóch miejscach metalowymi sworzniami pod piastą należy odbezpieczyć siłownik hydrauliczny położony w dolnej części wózka gąsienicy. Następnie trzeba odkręcić śruby wokół piasty i zdjąć wózek jezdny za pomocą ładowarki teleskopowej wyposażonej w widły do palet. Ostatnim krokiem jest montaż koła do piasty.

Łatwość konserwacji i dodatkowa oszczędność

Warto też pamiętać, że maszyna jest prosta w codziennej obsłudze konserwacyjnej. Użytkownik może sprawdzić poziom olejów z kabiny, w tym nawet silnikowego, oraz dokonać przedmuchania chłodnic przez wentylator rewersyjny podczas pracy na polu – bez potrzeby zatrzymywania się. CLAAS wydłużył okres przeglądu głównego wszystkich modeli XERION do 1000 mth. Daje to możliwość zyskania czasu do pracy w trakcie sezonu oraz wyeliminowania przestoju, jak również dwukrotnie zmniejsza koszt przeglądu w ciągu roku.

Claas, red.As

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *