Ciągnik na gazie mocniejszy?

Instalacje gazowe nieodłącznie kojarzą się z samochodami osobowymi i to wyłącznie z silnikami benzynowymi. Tymczasem od kilku lat dostępna jest na rynku technologia gazodiesla – czyli instalacje LPG do silników wysokoprężnych – także tych montowanych w ciągnikach i maszynach rolniczych.

Jak to działa?

Zasada działania jest prosta: część spalanego oleju napędowego, zastępuje się dużo tańszym LPG. Przykładowa instalacja gazowa dedykowana także dla rolnictwa, czyli STAG DIESEL, działa w ten sposób, że do powietrza w kolektorze ssącym dodawana jest niewielka ilość LPG  wykorzystując wysoki współczynnik nadmiaru powietrza w silniku diesla. Dokładnie wymieszany z powietrzem gaz dostaje się do cylindra i tam wraz z dawką ropy tworzy niemal jednorodny, czyli najbardziej efektywnie wymieszany, ładunek mieszanki paliwowo-powietrznej. W efekcie, spalanie w takim silniku jest dokładniejsze czyli wzrasta sprawność silnika, a tym samym jego moc i moment obrotowy. Dodatkowo dopalane są cząstki stałe (sadza), co ogranicza efekt dymienia z rury wydechowej. Instalacja gazodiesla działa najwydajniej, gdy silnik pracuje pod stałym obciążeniem, np. podczas orki czy pracy z osprzętem. Gdy obroty spadają i jednostka napędowa pracuje „na luzie” gaz nie jest podawany do silnika.

Łatwy montaż

Montaż przykładowej instalacji STAG DIESEL jest prosty i zbliżony do montażu instalacji LPG w samochodzie osobowym. W dużej mierze wykorzystywane są te same komponenty. Tajemnica sukcesu tkwi w specjalnie zbudowanej centrali sterującej oraz dedykowanemu do niej oprogramowaniu. Do kompletu potrzebny jest także przeszkolony montażysta z odpowiednim doświadczeniem. Dlaczego? Silnik wysokoprężny działa odmiennie od silnika benzynowego, odmiennie wygląda także kalibracja systemu, uwzględniająca specyfikę silnika diesla. Dlatego firmy, które poważnie podchodzą do tematu gazodiesla budują obecnie dedykowane sieci serwisowe (bazujące oczywiście na sprawdzonych warsztatach). Cechą wyróżniającą instalacje STAG DIESEL jest konieczność montażu i pobierania danych z sondy lambda, czujnika temperatury spalin oraz czujnika spalania stukowego. Elementy te pomagają kontrolować pracę systemu, a w razie nieprawidłowej pracy chronią silnik przed uszkodzeniem – wyłączając instalację. To co jest istotne dla wielu sceptycznie nastawionych rolników to informacja, że montaż instalacji LPG nie wymaga ingerencji w silnik ani jego sterowanie (nawet przy silnikach z Common rail).

Opinie rolników

Wśród rolników, którzy korzystają z instalacji gazodiesla panuje zgodne przekonanie, że najważniejszy okazał się dla niech wyraźnie wyczuwalny wzrost mocy ciągnika. Było to zaskoczeniem dla producentów, który do niedawna na pierwszym miejscu stawiali widoczne oszczędności. Już po kilku miesiącach testów, okazało się jednak, że możliwość znacznego skrócenia czasu orki łatwiejszej pracy z ciężkim siewnikiem, beczką gnojowicy czy podpięcie dwóch przyczep są ważniejsze od zaoszczędzonych pieniędzy. Dla części rolników, montaż instalacji gazodiesla stał się najtańszym sposobem na podwyższenie mocy użytkowanych ciagników.

PLUSY
+ znaczny wzrost mocy silnika (nawet kilkadziesiąt KM)
+ obniżenie kosztów paliwa (nawet kilkadziesiąt %)

MINUSY
– cena montażu instalacji gazowej (od 5 tys zł)
– konieczność stosowania 11 kg butli LPG lub bliskości stacji autogazu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *