Chryzantemy można odbierać do 16 listopada

Chryzantemy pozyskane od ich posiadaczy w ramach pomocy finansowej w związku z zamknięciem cmentarzy można jeszcze odbierać z miejsc przechowywania roślin. Zainteresowane instytucje lub organizacje, które zadeklarowały chęć wykorzystania kwiatów, mają na to czas do 16 listopada 2020 r.

Kwiaty, które nie zostaną odebrane do 16 listopada, ich posiadacz – hodowca, hurtownik bądź sprzedawca – musi niezwłocznie przekazać firmie zajmującej się zbieraniem lub przetwarzaniem odpadów. Właściciel chryzantem dokumentuje oddanie kwiatów takiemu podmiotowi w formie pisemnej lub elektronicznej, zawierającej informację o liczbie przekazanych chryzantem.

Zarówno potwierdzenie odbioru odebranych chryzantem, jak i potwierdzenie odbioru chryzantem przekazanych jako odpady musi zostać dostarczone do kierownika biura powiatowego ARiMR do 30 listopada 2020 r. Ponadto posiadacz chryzantem prowadzący pozarolniczą działalność gospodarczą składa również oświadczenia i zaświadczenia dotyczące pomocy de minimis. Bez takich dokumentów pomoc nie będzie mogła być wypłacona. Wypłaty nastąpią do 31 grudnia 2020 r.

Pomoc w związku z potencjalnymi stratami związanymi z zamknięciem cmentarzy przysługiwała posiadaczom co najmniej 50 chryzantem doniczkowych lub 200 sztuk chryzantem ciętych. Za jedną chryzantemę doniczkową przedsiębiorca otrzyma 20 zł, a za kwiaty cięte – 3 zł za sztukę. Wnioski o pomoc można było składać do 6 listopada. Do tej pory wpłynęły do ARMR wnioski na przyznanie rekompensat finansowych do 7 mln kwiatów (3,3 mln to kwiaty w doniczkach, a 3,7 mln to kwiaty cięte). Podmioty i organizacje zainteresowane odbiorem chryzantem mogły składać deklaracje ich odbioru do 12 listopada. Kwiaty należy odebrać do 16 listopada.

W załączonej tabeli zestawione zostały ilości chryzantem pozyskanych przez ARiMR oraz miejsca ich przechowywania. Tabela będzie na bieżąco aktualizowana:

Informacja o miejscach przechowywania i ilości chryzantem w pełnej fazie dojrzałości w podziale na województwa otwórz

Potwierdzenie liczby chryzantem odebranych przez organizacje pozarządowe, jednostki samorządu terytorialnego lub inne instytucje publiczneotwórz

Potwierdzenie liczby chryzantem odebranych jako bioodpadyotwórz

Najważniejsze informacje o zasadach przyznawania pomocy – otwórz

Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania –otwórz

Wzór deklaracji odbioru chryzantem – otwórz

Więcej informacji: www.arimr.gov.pl, w punktach informacyjnych w biurach powiatowych i oddziałach regionalnych ARiMR oraz pod numerem bezpłatnej infolinii – tel. 800-38-00-84.

ARiRM

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *