Bielsko-Biała walczy z marnowaniem jedzenia

Statystyki nie pozostawiają złudzeń, rocznie w Polsce marnujemy 4,8 mln ton żywności, oznacza to, że w każdej sekundzie aż 153 kg jedzenia lądują w koszu! Jednak jest też dobra wiadomość, istnieją inicjatywy, które pomagają ograniczyć marnowanie każdego dnia. Jedną z nich jest rewolucyjna aplikacja Too Good To Go, która właśnie dotarła do Bielska-Białej i okolic.

Marnowanie jedzenia jest bardzo złożonym problemem i wymaga wielotorowych działań. Choć idea walki z marnowaniem jedzenia nie jest bielszczanom obca, w mieście od lat działają społeczne lodówki, Bank Chleba i “Zupa za Ratuszem”, mieszkańcy zyskali kolejne narzędzie pomagające ograniczyć skalę marnotrawstwa w Bielsku-Białej i okolicach. Ciesząca się popularnością w 15 krajach aplikacja, to narzędzie dla każdego posiadacza smartfona łączące mieszkańców miasta i okolic z ulubionymi miejscami, które na koniec dnia przygotują pyszną paczkę-niespodziankę ze świeżą, niesprzedaną danego dnia żywnością. Too Good To Go pomaga nie tylko zagospodarować nadwyżkę jedzenia, ale również wspiera branżę gastronomiczną, która znalazła się w ciężkiej sytuacji.

Wystarczy ściągnąć aplikację, która na podstawie geolokalizacji wskaże, które miejsca w okolicy mają do uratowania paczkę-niespodziankę, zarezerwować i odebrać we wskazanym oknie czasowym. Do tej pory do akcji przyłączyło się ponad 2200 miejsc w całym kraju, które nie marnują jedzenia z Too Good To Go. Każda przechwycona paczka to ekwiwalent 2,5 kg niezmarnowanej emisji CO2e, czyli wszystkich gazów wyemitowanych w drodze od pola do stołu. Polscy użytkownicy aplikacji uratowali już ponad 700 tysięcy posiłków, nie marnując tym samym 1,750.000 kg CO2e. To tyle ile wyemitowałby samolot, okrążając Ziemię 344 razy.

toogoodtogo.pl, oprac.red.AS

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *