Betlejemskie Światełko Pokoju

„W Tobie jest światło” – to hasło przyświecające tegorocznej sztafecie Betlejemskiego Światła Pokoju. Dziś harcerze przynieśli Światełko do Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi. W zastępstwie ministra Krzysztofa Jurgiela, który przebywa w Paryżu, odebrała je podsekretarz stanu Ewa Lech.

 – Światło zawsze rozświetla ciemności. Życzę Wam, aby w nadchodzące Święta Bożego Narodzenia, a także w całym Waszym życiu Boże Światło wskazywało Wam drogę –  drogę życia w miłości do ludzi i Ojczyzny, drogę życia w poszanowaniu ludzkich wartości – powiedziała do harcerzy wiceminister Lech.

Już po raz dwudziesty siódmy harcerze i harcerki stali się  strażnikami światła, które jest symbolem nadziei i pokoju między narodami. Związek Harcerstwa Polskiego organizuje Betlejemskie Światło Pokoju od 1991 r.

 – Niech ten symbol ciepła i miłości, tradycyjnie stawiany na wigilijnym stole przypomina nam wszystkim o istocie Świat Bożego Narodzenia – powiedziała podsekretarz stanu.        

Akcja „Betlejemskie Światło Pokoju” została zorganizowana po raz pierwszy w 1986 roku
w Linz, w Austrii, jako część wielkich bożonarodzeniowych działań charytatywnych na rzecz dzieci niepełnosprawnych oraz osób potrzebujących. Rok później patronat nad akcją objęli skauci austriaccy.

Tradycyjnie, co roku, ZHP otrzymuje Światło od słowackich skautów. Przekazanie Światła odbywa się naprzemiennie raz na Słowacji raz w Polsce.  W tym roku przekazano je na przejściu granicznym na Łysej Polanie w Tatrach. Stamtąd Światło trafi za pomocą rąk harcerek i harcerzy do wszystkich, którym bliskie jest niesione wraz z nim przesłanie.

Polska jest jednym z ogniw betlejemskiej sztafety. Światło z Betlejem dociera do całej Europy, nawet poza krąg polarny.

MRiRW/fot. MRiRW

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *