Będziemy eksportować do Iraku

Minister Krzysztof Jurgiel spotkał się z ministrem rolnictwa Republiki Iraku Falahem Hassanem Zaidanem, który przebywa w Polsce w ramach irackiej oficjalnej wizyty pod przewodnictwem prezydenta Republiki Iraku Fu’ada Masuma Khadera.

Spotkanie miało na celu przede wszystkim omówienie możliwości rozwoju współpracy w dziedzinie rolnictwa. Minister  Jurgiel zadeklarował gotowość zaangażowania strony polskiej w formy współpracy sprzyjające rozwojowi gospodarczemu obu krajów. Podkreślił również, że strona polska jest zainteresowana finalizacją prac związanych z dostępem polskich produktów rolno-spożywczych do rynku irackiego.

– Podczas rozmów ustaliliśmy obszary, w których chcemy współpracować. Jak obiecał  minister Zaidan w najbliższych dwóch tygodniach otrzymamy projekt memorandum. My również przedstawimy swoje propozycje i sądzę, że w ciągu dwóch, trzech miesięcy takie memorandum zostanie podpisane. Zabiegamy o otwarcie rynku wołowiny i drobiu, co jest dla nas bardzo ważne. Deklarowaliśmy także współpracę w zakresie postępu naukowego, innowacji, przekazywania doświadczeń instytutów i gospodarstw rolnych, co z kolei jest bardzo potrzebne Irakowi. – powiedział po spotkaniu minister Krzysztof Jurgiel.

Podczas rozmów minister Zaidan scharakteryzował sytuację irackiego sektora rolnego, wskazując na konieczność podjęcia znaczących inwestycji w celu odbudowy sektora rolno-spożywczego. Wyraził nadzieję na zaangażowanie polskich podmiotów w modernizację irackiego rolnictwa.

– To bardzo dla nas ważna wizyta. Pragniemy odbudować nasze relacje handlowe. Irak był jednym z najważniejszych partnerów Polski na Bliskim Wschodzie w latach 70. tych i 80. tych. Chcemy właśnie wrócić do tego poziomu a nawet jeszcze go zwiększyć – podkreślił iracki minister rolnictwa.

Obaj ministrowie zgodnie wyrazili potrzebę sformalizowania współpracy dwustronnej poprzez podpisanie Porozumienia o współpracy w dziedzinie rolnictwa miedzy Polską a Irakiem.

Eksport polskiej żywności był także jednym z głównych tematów rozmów prezydenta RP Andrzeja Dudy z przywódcą Iraku Mohammedem Fuadem Masumem Khaderem, który w poniedziałek rozpoczął wizytę w Polsce. W rozmowach plenarnych, które odbywały się w Pałacu Prezydenckim uczestniczyli również ministrowie rolnictwa Polski i Iraku.

W 2016 r. wielkość eksportu artykułów rolno-spożywczych do Iraku wyniosła  27,7 mln EUR,  co oznaczało 13% wzrost w stosunku do analogicznego okresu 2015 r. W 2016 r. polskie sery i twarogi były najważniejszym polskim produktem eksportowanym na rynek iracki.

MRiRW

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *