Ardanowski: Polskim rolnikom należy się szacunek i wdzięczność

– Polscy rolnicy zasługują na szacunek nie tylko w czasie świąt – podkreślił minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski po złożeniu kwiatów pod pomnikiem Wincentego Witosa w Warszawie.

Minister udał się tam w niedzielę, Zielone Świątki a zarazem Święto Ludowe, którego tradycja rozpoczęła się w 1904 na pamiątkę 110 rocznicy bitwy pod Racławicami.

– To święto radosne, dla mnie jako ministra rolnictwa, szczególne. Mam nadzieję, że tego dnia inne grupy społeczne, które wsi nie znają, często mające bardzo stereotypowe wyobrażenie o tym co się na wsi dzieje, o pracy rolnika, może w jakiś szczególny sposób zwrócą uwagę na rolę polskiej wsi – zaapelował minister.

Minister Ardanowski zwrócił uwagę na udział mieszkańców wsi w odzyskaniu przez Polskę niepodległości. Przypomniał, że 70 proc. żołnierzy biorących udział w wojnie polsko-bolszewickiej stanowili synowie polskich chłopów. Podobnie było podczas wojny obronnej w roku 1939. Dużą rolę odegrała polska wieś w czasie okupacji w zaopatrzeniu, uzupełnieniu, i pomocy formacjom partyzanckim. Nie bez znaczenia była także pomoc żołnierzom wyklętym.

– Ogromne ciężary ponieśli mieszkańcy wsi w po II wojnie światowej, kiedy to zmuszano ich do kolektywizacji. Setki tysięcy rolników aresztowano i poddano represją, kilkuset zginęło. W latach komunizmu nałożone zostały ogromne obciążenia ekonomiczne związane z dostawami obowiązkowymi.

– Tak jak po wojnie, tak i w latach przebudowy gospodarki na przełomie lat 80. tych i 90. tych, koszty tych zmian w zdecydowanej większości poniosła polska wieś – dodał minister rolnictwa.

Minister Ardanowski zwrócił również uwagę na odrodzenie się ruchu ludowego na przełomie lat 70. tych i 80. tych – niezależny ruch chłopski, komitety samoobrony chłopskiej, potem solidarność rolnicza.

– Rolnicy zasługują na wielki szacunek, jak każda inna grupa zawodowa. Moją rola jest, aby uzmysłowić społeczeństwu, że bezpieczeństwo żywnościowe, którym Polska może się szczycić, z którego jest dumna, bo nie jest ono dane wszystkim krajom, troska o 94 proc. powierzchni kraju poza miastami, troska o przyrodę, troska o żywotność społeczno-ekonomiczną, to jest w dużej mierze zasługa rolników – podkreślił minister Jan Krzysztof Ardanowski.

Minister Ardanowski w szacunku dla pokoleń polskich chłopów złożył także dziś na cmentarzu wojennym w Palmirach kwiaty na grobie zamordowanego przez Niemców Macieja Rataja.

MRiRW, red.AS

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *