Ardanowski: blisko połowa gmin nie przekazała protokołów

Około połowa gmin nie przekazała wojewodom protokołów dotyczących poniesionych przez rolników strat wskutek suszy, co uniemożliwia wypłatę pieniędzy – poinformował minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski. Nie wykluczył, że „to element jakiejś walki z rządem”.

Od piątku rolnicy mogą składać wnioski o pomoc związaną z klęską suszy. W związku z tym minister pytany był w piątek w radiowej Trójce, dlaczego nie wszędzie straty są oszacowane.

„One są zapewne wszędzie już oszacowane, bo co tu szacować, jeżeli już jest po żniwach i to już dość dawno. Pola są już podorane, a na wielu polach już rośnie następna roślina, głównie rzepak. Problem polega na tym, że mniej więcej połowa gmin (…) nie przekazuje tych protokołów dalej do wojewody” – powiedział szef resortu rolnictwa.

„Nie wiem, czy to jest nieudolność urzędów gmin. Nie podejrzewam, bo przecież można kilkoro pracowników przesunąć na te kilka dni, żeby te kilkadziesiąt czy paręset wniosków z gminy wpisać w specjalny formularz; tam jest nawet program komputerowy, który to ułatwia. Raczej to jest element jakiejś walki z rządem. Byłoby to podłe, jeżeli by tak było” – ocenił.Ardanowski przyznał, że nikogo za rękę nie złapał, ale zna gminy w Polsce. „Sam jestem ze wsi, nie jest jakimś szczególnym problemem zebranie tych wniosków, które komisje w pocie czoła gdzieś tam w gospodarstwach oszacowały” – powiedział.

Zaznaczył, że protokoły muszą być przekazane wojewodom, gdzie są weryfikowane, bowiem do uruchomienia każdej pomocy publicznej jest potrzebny mechanizm, który uwiarygadnia wydawanie pieniędzy.Pytany o to, do kiedy operacja wypłat potrwa, Ardanowski zapewnił, że „do skutku”. „Pieniądze są zarezerwowane” – poinformował. Obiecał, że „będziemy czekać na tych, którzy nie z własnej winy, tylko jakiejś niechęci czy działalności politycznej wójtów czy burmistrzów, może nawet do wyborów nie dostarczą tych protokołów”.

„Ci, którzy nie z własnej winy dopiero będą mogli kiedyś – za miesiąc czy za dwa – składać, również dla nich są pieniądze i nie ma obawy, że ich zabraknie” – podkreślił.Dodał, że w piątek rozpoczyna się przyjmowanie wniosków; przez pierwsze kilkanaście dni pieniądze będą wypłacane tym, którzy mają straty największe – 70 proc. Rząd przeznaczy 1,5 mld zł na pomoc klęskową dla rolników.

Codzienny Serwis Informacyjny PAP www.kurier.pap.pl.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *