Aldi przyłącza się do Europejskiej inicjatywy dla kurczaków

Aldi jako pierwsza spożywcza sieć handlowa podnosi swoje standardy dobrostanowe dla kurczaków hodowanych na mięso w Niemczech i w Hiszpanii. To olbrzymi krok Europejskiej inicjatywy dla kurczaków (European Chicken Commitment).

Aldi jako pierwsza spożywcza sieć handlowa, zobowiązuje się do spełnienia kryteriów Europejskiej inicjatywy dla kurczaków (European Chicken Commitment – ECC) w Niemczech i w Hiszpanii. Po rozmowach z Fundacją Alberta Schweitzera we współpracy z Animal Equality i koalicją Open Wing Alliance, Aldi Nord i Aldi Süd zamierzają wprowadzić wyższe standardy dobrostanowe dla kurczaków hodowanych na mięso. 

Kryteria Europejskiej inicjatywy dla kurczaków (European Chicken Commitment) mają na celu ograniczenie zbyt dużego przyrostu masy ciała w bardzo krótkim czasie, zmniejszenie zagęszczenia hodowli, poprawę warunków bytowych panujących na fermach oraz wprowadzenie mniej stresujących dla zwierząt metod ogłuszania. Fundacja Alberta Schweitzera i jej organizacje partnerskie pracują nad tym, aby kryteria ECC stały się standardowym minimum na całym świecie. Zaangażowanie sieci Aldi znacznie przybliża ten cel. Handel detaliczny artykułami spożywczymi odgrywa tu kluczową rolę jako główny nabywca mięsa kurczaków. 

– Cieszymy się, że tak duża międzynarodowa sieć handlowa podpisała zobowiązanie do realizacji wszystkich kryteriów dobrostanowych zapisanych w Europejskiej inicjatywie dla kurczaków (ECC) w Niemczech i w Hiszpanii. Mamy nadzieję, że wkrótce deklaracja ta obejmie również Polskę i pozostałe kraje, osiągając zasięg globalny. Do tej pory łącznie około 350 firm dołączyło do European Chicken Commitment w Europie i jego odpowiednika – Better Chicken Commitment – w Ameryce Północnej. Aldi jest jedną z największych z nich” – mówi Ewa Prokopiak, menedżerka ds. relacji z biznesem z Fundacji Alberta Schweitzera w Polsce.   

Tobias Heinbockel, dyrektor ds. zarządzania kategorią w Aldi Nord w Niemczech, mówi: „European Chicken Commitment stawia wysokie wymagania w zakresie warunków chowu, które chętnie wspieramy dla poprawy dobrostanu zwierząt. Będziemy teraz współpracować ze wszystkimi podmiotami w całym łańcuchu dostaw w celu wdrożenia surowych wymogów European Chicken Commitment”.

Aby wdrożyć wszystkie kryteria Europejskiej inicjatywy dla kurczaków, Aldi będzie współpracować ze swoimi partnerami i dostawcami. Na początku nacisk zostanie położony na cały asortyment świeżego i mrożonego mięsa z kurczaka. 

Fundacja Alberta Schweitzera, red.AS

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *