AKAPIT® 125 EC
Nowy, uniwersalny i ekonomiczny środek do zwalczania chwastów jednoliściennych.
CIECH Sarzyna, rozszerza swoją ofertę o wyjątkowo skuteczny herbicyd AKAPIT® 125 EC. Nowy produkt to selektywny herbicyd stosowany do zwalczania chwastów jednoliściennych w wielu uprawach dwuliściennych, takich jak rzepak, ziemniak czy warzywa.
Do zwalczania chwastów jednoliściennych w rzepaku ozimym, a także w wielu innych uprawach CIECH Sarzyna proponuje dwa graminicydy: cieszący się dużą popularnością wśród rolników produkt LABRADOR® EXTRA 50 EC oraz nowość – AKAPIT® 125 EC, zawierający bardzo dobrze znaną i cenioną za swoje właściwości substancję aktywną fluazifop-p–butyl.
-[…]. Już kilka roślin miotły zbożowej czy chwastnicy jednostronnej na metr kwadratowy może mieć znaczący wpływ na spadek plonu. Jednocześnie rośliny te mają bardzo dużą zdolność namnażania się, a ich nasiona mogą przetrwać w ziemi nawet do 20 lat. Wychodząc naprzeciw potrzebom klientów oferujemy sprawdzony środek o szerokim spektrum działania – mówi Jacek Skwira z Grupy CIECH.
Optymalny dobór koformulantów do formy użytkowej herbicydu AKAPIT® 125 EC, umożliwia zastosowanie o ponad 16% niższej dawki substancji aktywnej w celu osiągnięcia porównywalnej skuteczności chwastobójczej przy stosowaniu innych produktów zawierających tę substancję. Dodatkowo, przejrzysty sposób dawkowania daje możliwość doboru dawki w szerokim zakresie dla większości gatunków chwastów. To wszystko, w połączeniu z podstawowymi cechami substancji czynnej, sprawia, że AKAPIT® 125 EC wykazuje większe bezpieczeństwo dla roślin uprawnych niż inne graminicydy.
Fluazifop-p-butylowy (kwasy arylofenoksypropionowe) to substancja czynna zalecana do zwalczania chwastów trawiastych (w tym samosiewów zbóż) w wielu uprawach roślin dwuliściennych. Pobierany jest przez liście traw, przemieszcza się we fleomie i ksylemie. W trawach jednorocznych kumuluje się w merystemach, a w wieloletnich w korzeniach i rozłogach. Jest inhibitorem karboksylazy acetylokoenzymu A (CoA). Minimum temperaturowe potrzebne do działania to 5-8o C, a optymalna temperatura dla jego stosowania to 15-25o C. Nie należy wykonywać zabiegu w temperaturze powyżej 27o C. Substancja rozkłada się w ciągu okresu wegetacji, nie stwarzając zagrożenia dla roślin uprawianych następczo. W przypadku wcześniejszego zaorania plantacji można uprawiać rośliny dwuliścienne.
Więcej porad na stronie www.ciechagro.pl lub na kanale „CIECH Sarzyna” na portalu YouTube.
Źródło: CIECH Sarzyna
Opracowanie redakcyjne: Jolanta Malinowska-Kłos