Agroturystyka to dobry pomysł

Uroki wiejskich ekosystemów bieszczadzkich i ich usługi, są dzisiaj jeszcze bardziej istotne dla wypoczynku czynnego. Port Solina i zalew przyciągają coraz szersze rzesze turystów zainteresowanych wypoczynkiem. Wybitne walory przyrodnicze zostają na nowo odkrywane i coraz lepiej wykorzystywane turystycznie.

Obecnie, w czasie zagrożenia mikrobiologicznego koronawirusem, na znaczeniu zyskuje dystans od miejsc zagęszczonych, a przede wszystkim potrzeba swobody i przestrzeni. Po czasie panicznego zamrożenia działalności z powodu zakażeń, potrzeba wypoczynku na wsi zdaje się być znowu modna, a nawet bardziej atrakcyjna w odniesieniu do innych form wypoczynku. Po dłuższym przestoju kwatery agroturystyczne powoli zaczynają zapełniać się.

ZOBACZ FOTOGALERIĘ

Zielone wzgórza nad Soliną w tej sytuacji stanowią motor dla realizacji oferty agroturystycznej w okolicznych wioskach. Dlatego miejscowi rolnicy i rzemieślnicy wykorzystują walory przyrodnicze regionu do czerpania dochodu z wrażeń jakie dają miejscowe ekosystemy odwiedzającym gościom. Tutaj szczególnie uwidacznia się usługa widokowa świadczona przez okoliczne, bieszczadzkie wzgórza.

Jezioro Solińskie i tama, skupia wokół siebie zainteresowanie wypoczynkiem w malowniczych zielonych okolicznych wzgórzach dających urokliwe widoki. Walory ekosystemowe najbliższego otoczenia w połączeniu z wolnożyjącymi zwierzętami leśnymi sąsiadujących ze sobą wzgórz, dają niezapomniane wrażenie i wspomnienia. Można takie uwiecznić na fotografiach z wakacji.

Zapraszam do obejrzenia fotogalerii z tych urokliwych miejsc

Na szczególne podkreślenie zasługują przystosowania, jakby dopasowane do dzisiejszych wymogów bezpieczeństwa mikrobiologicznego kwater noclegowych, do których każdy gość czy grupa, ma indywidualne, osobne wejście. W tej sytuacji bardzo korzystna dla bezpieczeństwa epidemicznego jest niewielka liczba części wspólnych do korzystania przez przyjezdnych. W tym kontekście można śmiało powiedzieć o autonomiczności każdej z kwater, czy domków wypoczynkowych. Bazę noclegową bowiem, stanowią apartamenty i pokoje przygotowane z należytą starannością. Bazę żywieniową natomiast, stanowią przygotowane przez miejscowe gospodynie posiłki na surowcach rolniczych i leśnych pozyskiwane w miejscowych warunkach rolniczych i łowieckich.

Niektóre gospodarstwa agroturystyczne przedstawiają oferty i świadczą usługi z pełnym wyżywieniem (śniadanie o wskazanej przez gości porze i obiadokolacja również o porze jaka wynika z planu wypoczynku). Oferują jedzenie wyśmienicie smaczne, typowo wiejskie, podane czysto, a przede wszystkim spożywane w kameralnych warunkach np. pokoju myśliwskiego. Kwatery są czyste i przede wszystkim w zaciszu, z uroczym widokiem na Bieszczady.

Standaryzacja w pokojach gościnnych jest na poziomie porównywalnym do założeń ogólnej turystyki wiejskiej i założeń hotelarskich. Kwatery są przestronne. Apartamenty i pokoje posiadają łazienki. Podwórka gospodarskie są przyjazne dzieciom, wyposażone w place zabaw. Baza hotelowa to również samodzielne domy dla gości. Dom „ Na Wzgórzu” posiada dla przykładu 3 apartamenty i 2 pokoje. Wszystkie posiadają oddzielne wejścia, łazienki oraz taras widokowy albo balkony. Posiadają dobre warunki kwaterunkowe (fotele, sofy, TV, radio). Kwatery na parterze mają również osobne wejścia oraz aneks, a w nim lodówka czajnik, szklanki, sztuce itp. Oferta noclegowa obejmuje również oddzielne sypialnie dla 2 osób wyposażone np. w łoże małżeńskie.

Przybywający tutaj wczasowicze mogą podziwiać nie tylko piękne tereny Bieszczad ale również nowoczesne rozwiązania inżynierskie w zakresie energetyki umownie nazywanej odnawialnej. Elektrownia Solina w tym kontekście spełnia nie tylko funkcję rekreacyjną ale również dydaktyczną. Wycieczka w takie miejsca może poprawić relacje w otoczeniu rodzinnym, sąsiedzkim i koleżeńskim. Wypoczynek w takich warunkach może przyczynić się do rozwoju duchowego, a przede wszystkim edukacji i dydaktyki w zakresie nowatorskich wdrożeń w gospodarowaniu zasobami i energią.

mgr inż. Małgorzata Goliasz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *