Agencja doceniona za oprogramowanie otwartoźródłowe

Nagroda dla ARiMR za „Innowacyjne wykorzystanie technologii open source i konteneryzacji w sektorze public”.

W Warszawie 23 maja br.  odbyła się, jedna z największych w Europie, konferencja poświęcona oprogramowaniu i idei „open source”, zorganizowana przez Linux Polska Sp. z o.o. pod honorowym patronatem liderów światowych rozwiązań tego typu tj. RedHat, EDB, Zabbix czy też MySQL. Rozwiązania „open source” są znakomitą alternatywą dla oprogramowania zamkniętego tworzonego przez gigantów rynku informatycznego. Organizatorzy konferencji docenili zaangażowanie ARiMR w tego typu rozwiązania i przyznali jej główną nagrodę w dziedzinie „Innowacyjne wykorzystanie technologii open source i konteneryzacji w sektorze public”. Nagrodę odebrał Marek Deutsch – zastępca prezesa odpowiedzialny za informatykę w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Najważniejsza różnica pomiędzy oprogramowaniem „open source” tj. otwartoźródłowym a licencjonowanym – zamkniętoźródłowym, polega na tym, że to pierwsze ma jawny i publicznie dostępny kod źródłowy. Oznacza to, że jest transparentne i nie ma możliwości, aby autorzy umieścili w nim jakieś ukryte mechanizmy działania.

ARiMR systematycznie inwestuje w oprogramowanie typu „open source” jako bezpieczną podstawę dla swoich aplikacji, systemów operacyjnych czy też monitorujących. Po raz pierwszy w sektorze publicznym jedna z głównych aplikacji, która posiada ponad 1,3 mln unikalnych użytkowników, składa się w 100% z produktów typu „open source”  (m.in Postgres, Postgis, OpenShift, jBoss, RHEL).

Warto dodać, że systemy i oprogramowanie otwartoźródłowe cechują się większym bezpieczeństwem i skutecznością w porównaniu do swoich odpowiedników produkowanych przez prywatnych potentatów (np. Microsoft, Apple), ponieważ rozwiązania otwartoźródłowe tworzone są przez większą i bardziej rozproszoną po świecie grupę programistów, a efekty ich pracy podlegają bezustannej jakościowej krytyce i ocenie ze strony społeczności.

 

 

 

 

ARiMR

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *