50 lat innowacji w kosiarkach dyskowych marki KUHN

Pierwsze boczne kosiarki listwowe produkowane przez firmę KUHN były kosiarkami konnymi. Wraz z postępującą modernizacją gospodarstw rolnych i pojawieniem się ciągników rolniczych, które wkrótce zaczęły dominować rynek, firma KUHN w 1949 roku wprowadziła do swojej oferty kosiarki przystosowane do mechanicznej siły pociągowej.

Prawdziwa rewolucja nadeszła jednak wraz z kosiarką dyskową opracowaną przez firmę KUHN dokładnie 50 lat temu.

Przedstawiając w 1967 roku swoją pierwszą kosiarkę z owalnymi dyskami, model GMD 4, firma KUHN zrewolucjonizowała rynek tą bardzo innowacyjną technologią. Maszyna pozwalała na znacznie większą prędkość koszenia, zmniejszała ryzyko zapychania, ułatwiała przepływ pokosu do tyłu kosiarki, a także eliminowała konieczność codziennego ostrzenia noży. Urządzenie, które od samego początku odniosło niebywały sukces, zapewniło firmie KUHN pozycję prekursora i światowego lidera w dziedzinie kosiarek dyskowych.

W połowie lat 70-tych pojawiły się zawieszane kosiarki ze zgniataczem pokosu pozwalające na skrócenie czasu schnięcia pokosu i przyśpieszające zbiór paszy. W latach 80-tych XX wieku firma KUHN wprowadziła do sprzedaży swoją pierwszą zaczepianą kosiarkę ze zgniataczem pokosu – FC 300 – charakteryzującą się wyjątkową zwrotnością dzięki zastosowaniu głowicy GYRODINE. W 1992 roku w ofercie KUHN po raz pierwszy pojawiła się zaczepiana kosiarka ze zgniataczem pokosu oraz innowacyjnym systemem transportu w pozycji wzdłużnej: ALTERNA 500 o szerokości roboczej 5 m, spełniającą nowe oczekiwania rolników opłacalności produkcji rolnej.

Od 50 lat Grupa KUHN nieprzerwanie wnosi swój wkład w rozwój innowacyjnych rozwiązań w dziedzinie kosiarek dyskowych i kosiarek ze zgniataczem pokosu, czego dowodem są liczne patenty. KUHN towarzyszy, a nawet wyprzedza o krok ewolucję gospodarstw rolnych na całym świecie, wprowadzając istotne rozwiązania wpływające na jakość paszy, komfort obsługi i wydajność roboczą maszyn, bezpieczeństwo pracy oraz niezawodność, przy jednoczesnej redukcji kosztów serwisowych.

Innowacyjność firmy KUHN w dziedzinie koszenia oznacza także wspieranie rolników w dążeniu do uzyskania paszy najwyższej jakości z pełnym wykorzystaniem wartości odżywczej roślin. Dlatego firma opracowała wyjątkowy, hydropneumatyczny układ zawieszenia i regulacji nacisku na podłoże LIFT CONTROL połączony z systemem zabezpieczenia najazdowego Non-Stop, który jest montowany w większości modeli kosiarek i kosiarek ze zgniataczem pokosu firmy KUHN. Na jakość paszy i ochronę darni wpływa również opatentowana konstrukcja belki tnącej OPTIDISC, w której odległości pomiędzy dyskami są różne w zależności czy obracają się one względem siebie zbieżnie, czy rozbieżnie.

Bardzo istotne są również dla nas rozwiązania przedłużające żywotność maszyny. Jednym z takich rozwiązań jest zabezpieczenie napędu belki tnącej PROTECTADRIVE. W przypadku silnego uderzenia w przeszkodę, rozwiązanie chroni układ napędowy belki tnącej, znacznie skracając czas przestoju.

Spełnianie oczekiwań w zakresie koszenia oraz innych dziedzin rolnictwa, możliwe jest i będzie, dzięki rozwojowi technologii i rozwiązaniom elektronicznym, które są licznie stosowane w maszynach KUHN a także komunikacji maszyn i zarządzania danymi. Grupa KUHN nieprzerwanie inwestuje znaczne środki w badania i rozwój, aby spełnić wciąż rosnące oczekiwania pod względem jakości, wydajności, opłacalności, precyzji i komunikacji maszyn. Dzięki temu wciąż pozostaje najczęściej sprzedawaną marką kosiarek dyskowych na świecie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *