17 Międzynarodowe Forum Mleczarskie zakończone

W dniach 4-6 września w Serocku odbyła się największa konferencja branży mleczarskiej w Europie Środkowo-Wschodniej – Międzynarodowe Forum Mleczarskie. Podczas trzech dni uczestnicy podejmowali dyskusje na najbardziej aktualne tematy związane z przemysłem mleczarskich, takie jak obecna sytuacja na rynkach, handel produktami mleczarskimi, Brexit i jego skutki dla branży oraz innowacyjne spojrzenie na rynek mleka.

Podczas sesji Forum wystąpiło 21 prelegentów i 31 panelistów z 14 krajów Europy i świata, m.in. Francji, Niemiec, Włoch, Nowej Zelandii czy Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Wśród wygłaszających prezentacje znaleźli się przedstawiciele organizacji branżowych takich jak Europejskie Stowarzyszenie Mleczarzy (EDA), Copa-Cogeca, EUCOLAIT czy Coop de France. Prelekcje wygłosili również przedstawiciele instytucji rządowych, między innymi Komisji i Parlamentu Europejskiego, a także reprezentanci Ambasad.

Drugiego dnia konferencji, tj. 5 września, Międzynarodowe Forum Mleczarskie gościło również  Ministrów Rolnictwa Krajów Bałtyckich: Polski, Litwy, Łotwy oraz Estonii. Podczas spotkania Ministrowie podpisali deklarację dotyczącą wspólnego stanowiska w sprawie wyrównania płatności bezpośrednich dla rolników w UE oraz reformy WPR.

Tegoroczna edycja była wyjątkowa również dlatego, że po raz pierwszy odbył się panel dyskusyjny, zadedykowany kobietom branży. Zgromadzone Panie rozmawiały na temat roli kobiet w przemyśle mleczarskim, wyzwań, z jakimi mierzą się w swojej codziennej pracy oraz możliwości stworzenia platformy wzajemnego wsparcia. Spotkanie odbyło się pod hasłem „Behind every successful women is herself”.

17 Międzynarodowe Forum Mleczarskie to również czas rozstrzygnięcia XIII Rankingu Spółdzielni Mleczarskich, które miało miejsce podczas uroczystej Gali. W tym roku kategoria główna, Lider Mleczarstwa, została podzielona na 3 podkategorie, w których zwyciężyły następujące spółdzielnie: w kategorii Największe Spółdzielnie Mleczarskie – Grupa MLEKOVITA, w kategorii Duże Spółdzielnie Mleczarskie – OSM Piątnica, w kategorii Spółdzielnie Skupowe – Strzelecka Spółdzielnia Producentów Mleka. Przyznano również wyróżnienia. W kategorii specjalnej – Lider Ekspansji, której partnerem był Credit Agricole Bank Polska S.A. wyróżniona została Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska w Kole. Za najwyższą rentowność sprzedaży nagrodzono Okręgową Spółdzielnię Mleczarską w Sierpcu. Statuetkę w kategorii Biznes Odpowiedzialny Społecznie Otrzymała Spółdzielcza Mleczarnia Spomlek. Tytuł Managera Roku 2018 otrzymał pan Dariusz Sapiński, prezes Grupy MLEKOVITA.

17 edycja Międzynarodowego Forum Mleczarskiego była wydarzeniem wyjątkowym, które stworzyło okazję do wielu owocnych dyskusji i wymiany poglądów. Spotkania takie jak to są niezwykle istotne dla branży mleczarskiej, ponieważ przyczyniają się do budowania współpracy i wspólnego dążenia do jak najlepszej przyszłości sektora nie tylko podczas trwania konferencji, ale przede wszystkim w dalszej perspektywie.

Biuro Organizacyjne Międzynarodowego Forum Mleczarskiego

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *