1000 hodowców w programie „Krowie na Zdrowie”

558 hodowców bydła mlecznego dołączyło w 2020 roku do programu „Krowie na Zdrowie”. Obecnie w programie uczestniczy ponad 1000 rolników prowadzących gospodarstwa mleczne.

„Krowie na Zdrowie” to projekt, którego celem jest bezpłatne przekazywanie hodowcom bydła mlecznego informacji dotyczących prowadzenia gospodarstwa i żywienia zwierząt. Zapisując się do programu „Krowie na Zdrowie”, rolnicy mają możliwość kontaktu z fachowcami z dziedzin takich, jak: użytki zielone, uprawa kukurydzy, kiszonki, żywienie bydła, maszyny zielonkowe i rolnicze. Uczestnicy projektu mogą bezpłatnie czerpać wiedzę i doświadczenie od twórców programu, a także wymieniać się opiniami w ramach społeczności „Krowie na Zdrowie”. Dzięki programowi, producenci mleka dowiadują się, jak zwiększyć efektywność łąk i pastwisk, wyprodukować wysokiej jakości kiszonkę, czy też odpowiednio żywić krowy, żeby zwiększyć wydajność i produkować więcej mleka.

Program „Krowie na Zdrowie” to dziś duża społeczność. Fanpage Krowie na Zdrowie obserwuje blisko 4200 użytkowników, a w grupie „Krowie na Zdrowie – grupa hodowców bydła” dyskutuje obecnie ponad 2400 osób. Bo, jak mówi jeden z uczestników programu, ważne jest, żeby nie zamykać się w czterech ścianach, trzeba sobie pomagać, doradzać i radzić się”.

Do grona gospodarstw pokazowych projektu „Krowie na Zdrowie” dołączyły kolejne, w tym Majątek Ziemski Stary Jaworów SA, gospodarstwo rolne Sebastiana Jaskuły w Kaczkowiźnie w gminie Żychlin w województwie łódzkim i gospodarstwo Jarosława Gajewskiego ze Zgagowo-Wieś w województwie mazowieckim.

Zimą, dla członków programu Krowie na Zdrowie, przygotowano cykl webinariów. W 4 spotkaniach online dyskutowano na tematy: „Wiosna na użytkach zielonych – stan, nawożenie, pielęgnacja, podsiew”, „Jak zwiększyć wydajność ciągnika, oszczędzając także paliwo?”, „Od pola do stołu paszowego – przepis na idealną kiszonkę krok po kroku”, „Mastitis i somatyka pod kontrolą”. W zimowych webinariach wzięło udział blisko 500 uczestników. Prezentacje i dyskusje są dostępne na kanale YouTube Krowie na Zdrowie.

Od początku funkcjonowania programu każdy nowy członek projektu otrzymuje na start specjalną publikację „Vademecum użytków zielonych”. Wydawnictwo dostarczane jest gratis. Ponadto, na etapie zapisu do programu można zadawać pytania jego twórcom. Tylko w 2020 roku przygotowali oni ponad 100 odpowiedzi na problemy użytkowników.

Najczęstsze, powtarzające się pytania z formularzy zapisowych dotyczą wyboru mieszanek traw na konkretne stanowiska i gleby. Hodowcy proszą o radę, co siać na glebach górzystych, gliniastych, torfowych, słabej jakości, podmokłych czy doświadczających okresowej suszy. Rolnicy pytają również jak pielęgnować użytki zielone w ciągu roku, w tym jak zwalczać uciążliwe chwasty m.in. mniszka lekarskiego, pięciornika gęsiego, czy jaskry. Z analizy pytań wynika, że dużym problem dla hodowców bydła mlecznego jest wykrywalność rui w stadzie, mastitis i kwasica u krów. Ponadto, producenci mleka chcą się dowiedzieć, jak przygotować dobrą kiszonkę oraz w jaki sposób podwyższyć zawartość białka w paszach objętościowych.

Projekt Krowie na Zdrowie nie zwalnia tempa, na sezon 2021 zapowiadane są kolejne akcje w ramach programu, w tym projekt dotyczący optymalnego przygotowywania beli „Idealna bela” oraz konkursy dla uczestników.

Krowie na Zdrowie, oprac.red.AS

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *